Favorite

SCAD Savannah Film Fest Schedule 

Screenings, workshops, panels, and Q&As

Saturday 10.28

The Year of Spectacular Men — 11 a.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

Jane — Q-and-A with director Brett Morgen following screening. 11 a.m.. lucastheatre.com. Lucas Theatre, 32 Abercorn St.

Chasing Coral — Q-and-A with director Jeff Orlowski following screening. 1:30 p.m.. scadmoa.org/. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

The Big Sick — Q-and-A with actors Holly Hunter and Zoe Kazan to follow screening. $5 2 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Kedi — Q-and-A with director Ceyda Torun following screening. 2 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Strange Weather — Q-and-A with actor Holly Hunter following screening. 4 p.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

The Final Year — Q-and-A with director Greg Barker following screening. 4:30 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Molly’s Game — Q-and-A with director Aaron Sorkin following screening. 7:30 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Flower — Q-and-A with actor Zoey Deutch following screening. $10 10 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Sunday 10.29

Grass Stains — Preceded by the short film Bruce. 9:30 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Bruce — Precedes the narrative feature Grass Stains. 9:30 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Logan — Following the screening, join for an In Conversation session with Legends of Cinema honoree Sir Patrick Stewart. 11 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Step — Q&A with director Amanda Lipitz following. 11 a.m.. SCAD MoA, 601 Turner Blvd.

Sun Dogs — Preceded by the short film Sunny Side Up. noon. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Sunny Side Up — Precedes the narrative feature Sun Dogs. noon. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Scribble to Screen: The Florida Project — 2 p.m.. Gutstein Gallery, 201 E Broughton St.

Risk — Q-and-A with director Laura Poitras following screening. 2:30 p.m.. scadmoa.org/. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

Beatriz at Dinner — Following the screening, join for an In Conversation session with Outstanding Achievement in Cinema Award honoree Salma Hayek Pinault. 3 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Battle of the Sexes — Q-and-A with actor Andrea Riseborough to follow screening. 3 p.m.. www2.scad.edu/venues/trustees/. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Docs to Watch Roundtable — Join for the fourth annual Docs to Watch Directors Roundtable hosted by Scott Feinberg of The Hollywood Reporter. 6 p.m.. lucastheatre.com. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Mudbound — Q-and-A with director Dee Rees following screening. 7 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

The Florida Project — Q-and-A with director and writer Sean Baker and writer Chris Bergoch following screening. $10 10 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Monday 10.30

Animation — Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Strong Island — Q-and-A with director Yance Ford following screening. 10 a.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

For Grace — Preceded by the short film The Silent Child. 11 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

The Silent Child — Precedes the narrative feature For Grace. 11 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Let It Fall: Los Angeles 1982-1992 — Q-and-A with director John Ridley following screening. 11 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Wonder Women Panel Series — 11 a.m., 1 & 3 p.m.. Gutstein Gallery, 201 E Broughton St,.

Cries from Syria — Q-and-A with director Evgeny Afineevsky following screening. 12:30 p.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

I Am Evidence — Q-and-A with director Trish Adelsic following screening. 3 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

At the Drive-In — Preceded by the short film One Halloween. 3:30 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

One Halloween — Precedes the documentary feature At the Drive-In. 3:30 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Icarus — Q-and-A with director Bryan Fogel following screening. 3:30 p.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

Behind the Scenes with Avid Artists — Gutstein Gallery, 201 E Broughton St,.

Last Flag Flying — 7 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri — -9:30 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Tuesday 10.31

Student Films Block A — 9 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Global Shorts Forum: The Refugee Reality — 9 a.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

Waiting for You — 10 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Stealing Silver — 10 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Student Films Block B — 11 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Career Paths in Filmmaking — 11 a.m.. Gutstein Gallery, 201 E Broughton St,.

Story of a Girl — Q-and-A with director Kyra Sedgwick following screening. 12:30 p.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

Krystal — 1 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Five Minutes — 1 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

LBJ — 2 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

New Models of Distribution — 2 p.m.. Gutstein Gallery, 201 E Broughton St,.

Anatomy of a Male Ballet Dancer — 3:30 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Rabbit Punch — 3:30 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Film Stars Don’t Die in Liverpool — 7 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Frankenstein — 9:30 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Wednesday 11. 1

Wave — 10 a.m.Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Through the Windmill — 10 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

For Grace — Preceded by the short film The Silent Child. 11 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

The Silent Child — Precedes the narrative feature For Grace. 11 a.m. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Served Like a Girl — Q-and-A with director and producer Lysa Heslov and cast members Nichole Alred and Rachel Engler following screening. 11 a.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

A Dangerous Idea: Eugenics, Genetics and the American Dream — 1 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Gridlock — 1 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Sun Dogs — Preceded by short Sunny Side Up. 2 p.m.. Lucas Theatre, 32 Abercorn St.

Sunny Side Up — Precedes narrative feature Sun Dogs. 2 p.m.. Lucas Theatre, 32 Abercorn St.

Super Dark Times — Q-and-A with director Kevin Phillips and producer Jett Steiger following screening. $5 2 p.m. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

The Rewards and Challenges of Filming in Cuba — 2 p.m. Gutstein Gallery, 201 E Broughton St,.

Resistance Is Life — 4 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

The View from Up Here — 4 p.m. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Global Shorts Forum: Wonder Women — 5 p.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

lady bird — 7 p.m. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Showtime Comedy Screening Series — 9:30 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Thursday 11. 2

Grass Stains — Preceded by the short film Bruce. 9 a.m. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Bruce — Precedes the narrative feature Grass Stains. 9 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Animation — 9 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Foley: Live! — 9 a.m. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

Waiting for You — 11 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Stealing Silver — 11 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Women of Sci-Fi and Horror — 11 a.m.. Gutstein Gallery, 201 E Broughton St.

Student Films Block B — 11:30 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Detroit — Following the screening, join us for an In Conversation session with Vanguard Award honoree John Boyega. 2 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Below the Line Panel Series — 2 & 4 p.m.. Gutstein Gallery, 201 E Broughton St,.

A Dangerous Idea: Eugenics, Genetics and the American Dream — 2:30 p.m..Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Gridlock — 2:30 p.m. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

The Leisure Seeker — 3 p.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

The Shape of Water — Q-and-A session with actor Richard Jenkins, producer J. Mills Dale and production designer Paul D. Austerberry following screening. 7 p.m. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Downsizing — 9:30 p.m.. L ucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Friday 11. 3

Resistance is Life — 9 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

The View from Up Here — 9 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Wonderstruck — 10 a.m. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Krystal — 11 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Five Minutes — 11 a.m. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Below the Line Panel Series — 11 a.m., 1 & 3 p.m. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

Student Films Block A — 1 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

The Ballad of Lefty Brown — 1 p.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

Good Time — Following the screening, join for an In Conversation session with Maverick Award honoree Robert Pattinson. 3 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Anatomy of a Male Ballet Dancer — 3:30 p.m. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Rabbit Punch — 3:30 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Global Shorts Forum: We Are America — 4 p.m. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

I, Tonya — 7 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Call Me by Your Name — 9:30 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Saturday 11. 4

At the Drive-In — Preceded by the short film One Halloween. 9 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

One Halloween — Precedes the documentary feature At the Drive-In. 9 a.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Wave — 9 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Through the Windmill — 9 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Global Shorts Forum — 9 a.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

War for the Planet of the Apes — Q&-A w/ Academy Award-winning visual effects supervisor Joe Letteri and production designer James Chinlund following. 11 a.m.. Trustees Theater, 216 E Broughton

Gifted — Q-and-A with producers Andy Cohen and Karen Lunder, actor Mckenna Grace, and screenwriter Tom Flynn following screening. 11:30 a.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Global Shorts Forum — noon. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

Into the Rainbow — Q-and-A with actor Willow Shields following screening. 2 p.m.. Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Global Shorts Forum — 3 p.m.. SCAD Museum of Art, 601 Turner Blvd.

Norman — Following the screening, join for an In Conversation session with Lifetime Achievement Award honoree Richard Gere. 3 p.m.. Lucas Theatre for the Arts, 32 Abercorn St.

Darkest Hour — 7 p.m..Trustees Theater, 216 East Broughton St.

Favorite

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Connect Today 12.19.2018

Latest in SCAD Savannah Film Festival Issue

The Most: Read | Shared | Comments

Movies This Week

More Filmtimes

or

Right Now On: Twitter | Facebook

Copyright © 2018, Connect Savannah. All Rights Reserved.
Website powered by Foundation